Evropská unie

Jaké důvody vedly ke vzniku EU (ES)?

Ve článku se dozvíte o počátcích ESUO, ESVO až k již zmíněným počátkům Evropské unie.


Kdo je členem EU? Jak se EU rozšiřuje?
 

Jaké jsou hlavní cíle EU?

Po druhé světové válce se lidé obávali nových konfliktů, které by mohly vést k ozbrojování států a následné válce. Začali proto přemýšlet, jak by se těmto situacím mohli vyvarovat. Šlo by to, ale jedině při vytvoření nové unie, která by spojila co nejvíce států v Evropě a tyto státy by mezi sebou vytvořily vzájemně výhodné dohody (např. o společném obchodu).
 

Z jakých orgánů se EU skládá? Jak fungují?

Evropská unie má pět orgánu a zde se dozvíte, jak se jmenují, kolik má každý orgán členů a také jak fungují. Dále také co vydávají a v jaké to je formě.
 

Vzdělávací programy EU

Během posledního desetiletí je vzdělávání občanů EU jednou z hlavních priorit Evropské unie. Organizace školství a vzdělávání patří sice do kompetencí jednotlivých států, avšak Evropská Unie se snaží doporučit jakési základní úkoly.
 

Jaký by mohl být důsledek sjednocené Evropy?

Úvahy a plány na sjednocení Evropy se konkrétněji začaly rýsovat už po 1. světové válce. Stále přetrvávají a dnes bychom mohli nalézt mnoho příznivců i mnoho odpůrců úplného sjednocení. Cílem mé úvahy je informovat o problému a podnítit přemýšlení o důsledcích sjednocení.
 

EU a Česká republika

Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004, ovšem s EU (a jejími předchůdci) spolupracovala již před tímto datem. Tento článek se věnuje historii hospodářské a politické spolupráce EU a ČR, finanční pomoci, rozdělení ČR na statistické jednotky NUTS, euroregionům a lidem z naší republiky, kteří pracují v institucích Evropské unie.


SHRNUTÍ: Jaké jsou klady a zápory EU?